"Új író, de mekkora erejű látomás!" - ezekkel a szavakkal fogadta 1950-ben egy kritikus Walter Jens első regényét. A Nein - die Welt der Angeklagten [Nem - a vádlottak világa] című regény a totalitárius rendszerek - a fasizmus és a proletárdiktatúra - lélekromboló, az egyén(isége)t felőrlő világát mutatja be.
1951-ben megjelent, A vak című kisregénye a legjobbak közé tartozik, amit a vakok világáról valaha is írtak. A könyv hőse, Heinrich Mittenhaufen hamburgi tanító egy betegség következtében negyvenéves korában megvakul. A borzalmas csapást csak úgy tudja elviselni, hogy a valóságból álmai világába menekül. Az egyik kritikus az írta erről a kisregényről, hogy lehunyt szemmel kellene hallgatni - így lehetne legjobban megérteni az örök sötétségben tapogatódzó vak lelkivilágát.
Későbbi műveiben Walter Jens elsősorban a művészet, illetve a művészlét problémáival foglalkozik. Az 1963-as Herr Meister [Meister úr] esszéregény például magáról a regényírás technikájáról és lehetőségeiről szól, míg az 1968-ban publikált, Az utolsó vádlott című regény főhőse egy (fiktív) író és irodalomtörténész, Walter Sturm. A regényben Sturm, a művész egyben az utolsó individuum, az utolsó szabadon gondolkodó ember, s éppen ezért az "utolsó vádlott" is egy fiktív, de szikár realizmussal megjelenített világban, egy totalitárius rémlátomás-államban. A körülötte tomboló erőszakra sokáig hallgatással és passzivitással "reagáló" Sturmnak végül a "megtörni vagy megsemmisülni" alternatívájával kell szembenéznie, s ő e végső kihívásra határozott nemet mond az őt felhasználni akaró elnyomó gépezetnek.
Walter Jens szépirodalmi munkássága mellett teológiai, klasszika-filológiai, germanisztikai és retorikai tematikájú tanulmányköteteket is írt. Szellemi radikalizmus és a világnézeti frontoktól való függetlenség jellemzi nagy terjedelmű és jelentős hatású - többek között a Gruppe 47 körében kifejtett - kritikusi működését is.
Magyarul megjelent művei:
A vak (Európa, 1959)
Elfelejtett arcok (Európa, 1964)
Odüsszeusz testamentuma
(In: Hárman mennek, beszélgetnek: mai német kisregények, Európa, 1966)
Az összeesküvés /tévéjáték/ (In: Nagyvilág, 1971/7)
Az utolsó vádlott (Magvető, 1980)
A Júdás-ügy (Ulpius-ház, 2003)
Forrás: Ulpius-ház Könyvkiadó Bt.
Ulpius-ház Könyvkiadó Bt. könyvei